Epilepszia világnapja
Az epilepsziával élők világnapja február 14. 1997 óta. Szent Bálint tehát nemcsak a szerelmesek, hanem az epilepsziások védőszentje is.
Az epilepszia (visszatérő eszméletvesztésre, görcsrohamra való hajlam) az egyik leggyakoribb agyi működészavar. Az agyban található idegsejtek összehangolt, nagy feszültségű elektromos kisüléseinek következménye. A rosszullétek között a beteg gyakran panaszmentes. Az öröklött hajlam mellett az agy állományának károsodása (balesetből adódó fejsérülés, fertőző betegség, születés előtti és alatti károsodás, agyi keringészavar) áll leggyakrabban a hátterében. Gyakorisága 60 éves kor felett megemelkedik.
Magyarországon mintegy 60 ezer embert, illetve családot érint a betegség, és mintegy félmillió embernek lehet életében egyszer vagy többször epilepsziás rohama. A mai korszerű kezelések eredményeként a betegek 70-80 százaléka tünetmentesen élhet, ugyanakkor minden második beteg a vele szemben támasztott előítéletek miatt képtelen beilleszkedni környezetébe. Az új therápiás lehetőségek jelentős életminőség javulást eredményeznek a betegek számára.
forrás: Forrás: fmkorhaz.hu egeszsegkalauz.hu
2018.02.12. 10:30