A mellrák elleni küzdelem világnapja
Az emlőrák a leggyakoribb daganatos megbetegedés a 45-65 év közötti nők körében, Magyarországon évente 33 ezer ember hal meg ennek következtében. A szakemberek igyekeznek minden esztendőben kampányokkal igyekeznek felhívni a figyelmet a szűrések fontosságára. Október a mellrák elleni kampány hónapja – a kampány első napja pedig a mellrák elleni küzdelem világnapja.
A Szent György Kórház Onkológiai fekvőbeteg osztálya, gondozója és ambulanciája várja az érintetteket. A részletekről Dr. Szántó István osztályvezető főorvos mesél.
„Munkatársaink daganatos betegek aktív kemoterápiás, célzott immun-, biológiai- és endokrin terápiáját, onkoteamek működtetését, valamint szupportív és palliatív ellátást igénylő daganatos betegek fekvőbeteg ellátását végzik – részletezi Dr. Szántó István. A 2015-ben megnyílt Közép-Dunántúli Regionális Onkológiai Centrum részeként együttműködési szerződés jött létre a veszprémi Csolnoky Ferenc Kórház Onkoradiológiai részlegével. Ennek eredményeként intézményünk betegei mind a veszprémi, mind pedig a budapesti Onkológiai/sugárkezelési centrumokban is bekerülhetnek radioterápiás ellátásra. Ez nagy segítség, mert sajnálatos módon nagyon sok hölgy érintett a betegségben, ezt a terhelést egyetlen országos intézet nem bírja. A veszprémi sugárterápiás centrum létrejötte azonban lerövidítette a páciensek várakozási idejét. Fehérváron ugyanis csak onkológiai terápia működik.
Különleges terápiát is alkalmaztak a fehérvári Onkológiai Osztályon.
„Terápiás kutyák segítették intézményünkben a betegek gyógyulását. A páciensek egy pillanatra megfeledkezhettek állapotukról, örömmel fogadták mindig a négylábú kedvenceket. A nővérek, az orvosok, a betegek, mindenki a földön hasalt, próbáltak kutyákat simogatni. Abban reménykedem, hogyha elkészül a kórház új, 6000 négyzetméteres tömbje és osztályunk átköltözik az új épületbe, folytatódhat ez a fajta együttműködés a Pata-Mancs Alapítvánnyal. Ezt a programot mindenki szerette ugyanis és sokat jelentett a pácienseink számára.”
Az Onkológiai Osztály kicsit sem felel meg a sztereotípiáknak – klasszikus zene szól a folyosón, a váróterem pedig otthonosan van berendezve. Mindig friss virágok kerülnek az asztalokra a vázákba, és egy szép, nagy könyvespolc is helyet kapott benne, rengeteg könyvvel.
„Az emberek szeretnek hozzánk bejönni. Ez furcsán hathat, de minden betegem csillogó szemekkel fogad, megölelnek és ők maguk mondják, szeretnek ide betérni. Ennél nagyobb örömet nem lehet szerezni egy orvosnak és az itt dolgozó kollektívának. Ez a mentalitás, mely az osztály munkatársaira jellemző, az újonnan csatlakozókra is hamar "átragad", bár először nem értik, miért jókedvűek itt mindig az emberek. Büszke vagyok a csapatra! Azt vallom, ugyanúgy kell bánni a betegekkel, mint az egészséges emberekkel. Ugyanúgy kell bánni mindenkivel, ahogy én szeretném, hogy velem bánjanak.”
A lélek ápolása ugyanolyan fontos, mint a gyógyszeres terápia. Az osztályon lehetőség van onkopszichológiai terápiára is.
„ Amikor az ember megtudja a diagnózist, nem az az első, hogy eszébe jut, hogy a lelkével is foglalkozzon, hanem hogy milyen gyógyszerek, milyen kezelés, milyen tortúra vár rá. Amikor megtudják, van egy ilyen lehetőség, eleinte nem biztos, hogy fontosnak érzik, a lelkükkel is foglalkozzon valaki. Én ezt nem választanám külön az orvosi foglalkozástól. Azt gondolom, hogy az onkopszichológia az egy nagyon magasan kvalifikált és nagyon sok tudást és nagyon sok tapasztalatot igénylő szakma, de nem születik valaki erre, hanem ezt meg kell tanulni évtizedek munkájával. De alapvetően ez az onkológus a dolga. Az onkológusnak akkor van szüksége a beteg kezelése során pszichológusra, amikor olyan helyzettel találkozik, amit ő nem tud megoldani. Ha valaki évtizedek óta dolgozik a szakmában, akkor fel kell tudnia mérni a képességeinek a határát.
Az új épületben már egy helyszínen fog működni az Onkológiai Osztály és a gondozó.
„ Minden együtt lesz az Onkológián. Az összes rendelő, vizsgáló, a kúraszerű ellátás, ahol a napi kezelések vannak, a betegágyak, minden egy helyen lesz, nem lesz épületek közötti mozgás. Izgatottan várjuk, hiszen naponta körülbelül 100 beteg fordul meg nálunk.”
Egyre több a mellrákkal küzdő nő idehaza. Évente 9000 új beteget regisztrálnak.
„ Nagyon fontos lenne, hogy mindenki részt vegyen a szűrővizsgálatokon. Az időben felfedezett betegség gyógyítható! A legnehezebb feladat a mammográfusoké, akik gyakran elsőnek találkoznak a beteggel, és egy szűrővizsgálatot követően nekik kell megmondani, hogy valami baj van. Nyilván amikor már baj van, akkor az ember elindul egy úton, de sajnálatos módon leginkább azok veszik komolyan ezeket a vizsgálatokat, akiknek személyes érintettsége van a témában, például, mert egy családtagjánál már diagnosztizálták a betegséget. Az önvizsgálat arra jó, hogy az ember azt mondja, hogy valami változott, valami nem olyan, mint volt. Nagyon sok nőnek nem homogén a melle, nem könnyen áttapintható. A képalkotó vizsgálatok azonban azonnal jeleznek! Ezért is kérjük a hölgyeket, jöjjenek el, pár pillanat az egész, az életük múlhat rajta!”
2023.10.01. 07:00