Lassan a testtel!
A nyári strandbalesetek egyik legtragikusabb fajtája a hirtelen szívleállás: amikor valaki felhevült testtel, meggondolatlanul a hideg vízbe veti magát. Hogyan reagál ilyenkor a szív? Erről mesél nekünk Dr. Lőrincz Márton Ákos, a Szent György Kórház belgyógyásza, kardiológus.
„A hirtelen hideg vízbe merülés komoly kihívás elé állítja keringési rendszerünket: a szívet és az ereket. Míg az erek esetében jellemzően egy erős érösszehúzódás a válasz, ami emeli a vérnyomást és fokozza vér visszaáramlását a szívbe, addig a szívnek egy jóval komplexebb helyzetet kell megoldania. A visszaáramló vér továbbításához nagyobb szívfrekvenciát kéne elérnie, de közvetlen hideghatás egy paraszimpatikus idegrendszeri aktiváció révén a szív átmeneti lassulását válthatja ki. Ez szívelégtelenséghez vezethet, más esetekben a hideg által is provokált szívritmuszavar indulhat, ami szintén lehet életveszélyes, főleg a Balaton közepén.”
– Mire figyeljünk strandoláskor? Miért lehet különösen veszélyes, ha például a Balaton közepén fejest ugrunk egy vitorlásról?
„Bár eltérő, hogy ki mikor milyen módon reagál a hirtelen hideg sokkra, nem érdemes kihívnunk magunk ellen a sorsot! Mielőtt a hűvös vízbe vetjük magunkat fokozatosan szoktassuk hozzá a testünket a hűvös vízhez: merüljünk bele óvatosan először a vízbe, aztán ha hozzászoktunk a hűvöshöz, jöhet az ugrálás. Persze ekkor is figyelemmel kell lenni, a vízmélységre, a saját és társaink úszási képességére, az esetleges fül-orr-gégészeti és neurológiai betegségeinkre (például szédülés), amelyek a vízben életveszélyessé válhatnak. Szintén fontos, hogy ne menjünk álmosan, fáradtan vagy ittasan a vízbe.”
– Mit tehetünk, ha baj van? Vannak-e előjelek?
„A keringési rendszer katasztrófái sokrétűek lehetnek a vízben. A szívritmuszavarok hirtelen csapnak le és végzetesek lehetnek. Jobb megelőzni a bajt: a test fokozatos lehűtése, alkoholfogyasztás mellőzése fürdőzés előtt, napszúrás elleni megfelelő védekezés fürdőzés előtt. Különösen fontos ez az ismerten szívritmuszavarral élők számára, ahogy az is, hogy ne egyedül menjenek a vízbe. Így lehet segítséget kérni, ha szükséges. Fontos továbbá a túlzott megerőltetés elkerülése.
A szívinfarktus szintén lecsaphat a vízben fürdőzőkre, de ez jellemzően jól felismerhető tünetekkel jelentkezik: mással nem magyarázható mellkasi fájdalom, fulladás, szívdobogásérzés. Ha ilyent észlelünk, akkor mielőbb segítséget kell kérni és ki kell menni a partra, ahol a tüneteket ki kell vizsgáltatni az ott szolgáló egészségügyi személyzettel, vagy mentőt kell hívni. Természetesen a rendszeres, pontos gyógyszerszedés és a megfelelő mennyiségű és minőségi folyadékfogyasztás is hozzátartozik elővigyázatossági lépésekhez.”
– A túlzott alkohol fogyasztás, ebédre zsíros strandételek a hőségben, a cukros üdítők, édességek – milyen veszélyeket rejthet magában?
„Az alkoholfogyasztás már kismértékben is fokozza a szívritmuszavarok előfordulásának fokozódását. Az alkoholos tudatmódosulás meg természetesen önmagában is komoly veszélyeket rejt a vízben és környékén. A nehezen emészthető, megterhelő ételek fogyasztása pedig paraszimpatikus tónus fokozódást és indokolatlan alacsony vérnyomást okozhatnak, amik a hirtelen hidegvízbe merüléskor ájuláshoz vezethetnek.”
(illusztráció: pixabay)
2024.07.19. 08:00