Hírek, információk

SZENT GYÖRGY EGÉSZSÉGTÉKA – a HIPERTENZÍV (MAGASVÉRNYOMÁSOS) KRÍZIS

Mi a hipertenzív (magasvérnyomásos) krízis, és miért veszélyes? A hipertenzív krízis komoly egészségügyi vészhelyzet, amely gyors cselekvést igényel. Ha magas vérnyomással küzd, érdemes rendszeresen konzultálni orvosával, hogy elkerülje a súlyos komplikációkat – emeli ki Dr. Volf Péter orvosigazgató helyettes, belgyógyász, kardiológus szakorvos. Mi a teendő hipertenzív vészhelyzet esetén, vagyis ha 180/110 Hgmm feletti vérnyomást észlelünk?  Ha panaszok NEM kísérik, próbáljon megnyugodni (stresshelyzet természetesen megemeli a vérnyomást), pihenjen le és pár perc múlva mérje vissza a vérnyomását. Ha ekkor is magas értéket tapasztal, de panasza nincs és van otthon eseti vényomáscsökkentő gyógyszere, azt alkalmazhatja. Ilyenkor a cél, hogy 1-2 óra alatt kb. 20 Hgmm-t csökkenjen a vérnyomás, nem gyorsan és nem nagyon! Az eseti gyógyszert, ha szükséges, ismételheti. Ha sikerül a vérnyomást kb. 20 Hgmm-re csökkentenie, rendelési időben keresse háziorvosát. Ha panaszok is jelentkeztek, Erős fejfájás Látászavar Mozgás-, vagy beszédzavar Mellkasi fájdalom, fulladás Zavartság, tudatzavar Azonnal orvosi segítséget kell hívni, orvosi ügyeletet, vagy a mentőszolgálatot. Hogyan előzhető meg a hipertenzív krízis? Szedje pontosan az előírt vérnyomáscsökkentő gyógyszereit. Kerülje a magas sótartalmú ételeket, alkoholfogyasztást és a dohányzást. Mozogjon rendszeresen, és csökkentse a stresszt.  
 2025.03.25. 12:33

Mi az a vércukor, és miért fontos figyelni rá?

A vércukor, vagyis a vérben található glükóz szintje, alapvetően fontos szerepet játszik a szervezet energiaellátásában. A glükóz a sejtek "tüzelőanyaga", amelyből energiát nyernek a működéshez. A vércukorszint optimális szinten tartása fontos, mert a túl magas vagy alacsony vércukorszint egyaránt komoly betegséget okoz – hívja fel a figyelmet Dr. Lőrincz Márton Ákos belgyógyász, kardiológus, orvosigazgató. Mi a normál vércukorszint? A normál vércukorszint értéke: Éhgyomorra: 4,0–5,6 mmol/l Evés után két órával: kevesebb, mint 7,8 mmol/l Ha a vércukorszint túl magas (hiperglikémia), vagy túl alacsony (hipoglikémia), akkor az kezelést igényel. Miért vizsgálják a vércukorszintet? A vércukorszint ellenőrzése segít felderíteni az anyagcserebetegségeket, mint pl. a cukorbetegség. A cukorbetegségben a túl magas vércukorszint károsítja a fehérjéinket és az egyéb minket felépítő molekulákat, ezáltal tönkre mennek a szöveteket ellátó erek: stroke-ot, infarktust kaphatunk, megvakulunk, tönkremegy a vesénk, elbutulunk stb.  Mik a magas vagy alacsony vércukorszint tünetei? 1. Hiperglikémia (magas vércukorszint) – gyakran kialakul Gyakori szomjúság Gyakori vizelés Romló látás Fáradtság Lassú sebgyógyulás 2. Hipoglikémia (alacsony vércukorszint) – nagyon ritkán alakul ki magától, inkább gyógyszermellékhatás már kezelt cukorbetegnél Reszketés, izzadság Szédülés Éhség Gyengeség, zavartság Mi a teendő, ha egy cukorbeteg rosszul van? Mérjük meg a cukrát és ha alacsony és nyelésképes a beteg, akkor fogyasszon azonnal gyorsan felszívódó szénhidrátot, mint például cukorkát, gyümölcslevet vagy szőlőcukrot. Ha már nem tud nyelni, eszméletlen, esetleg hányt, akkor nem szabad erőltetni a nyelést, mert félrenyelés és fulladás lehet. Ekkor mentőt kell hívni!  Akkor is cukrot érdemes adni, ha nem tudjuk, hogy alacsony vagy magas-e a vércukor, mert nincs nálunk vércukormérő. Ez azért van, mert a hipoglikémiát a cukor rövid időn belül megoldja, a hiperglikémiában pedig már nem ront érdemben a 2 szem szőlőcukor. Utóbbi állapotban a folyadékfogyasztás az elsődleges. Soha ne adjunk inzulint rosszul lévőnek, ha nem tudjuk mennyi a vércukorszint!  
 2025.03.18. 14:00

SZENT GYÖRGY EGÉSZSÉGTÉKA – a MELLKASI FÁJDALOM

A mellkasi fájdalom – „Tudtam én, csak nem sejtettem!” Mielőtt, csakúgy elolvasná ezt bejegyzést fontos tudnia, hogy Önnek is lehet fájdalommal jelentkező mellkasi katasztrófája! Sokan tudják, hogy a mellkasi fájdalmat komolyan kell venni, csak épp akkor nem veszik, amikor jön! Senki nem úgy indul neki a napjának, hogy akkor ma lesz egy infarktusom, hanem egyszer csak jön a mellkasi fájdalom és akkor azt fel kell ismerni! A mellkasi fájdalom sokféle okból jelentkezhet, a kevésbé súlyos problémáktól (pl. izomhúzódás) egészen az életveszélyes állapotokig, mint a szívinfarktus vagy a tüdőembólia. Ezért fontos, hogy figyeljünk a tünetekre, és azonnal cselekedjünk, ha komoly problémára utaló jeleket észlelünk – mondja Dr. Noori Ebrahim belgyógyász, kardiológus, osztályvezető főorvos. Mik lehetnek a mellkasi fájdalom okai? Szívbetegség: Leggyakrabban a szívinfarktus. Tüdőbetegségek: Tüdőembólia, tüdőgyulladás, mellhártyagyulladás. Emésztőrendszeri okok: Refluxbetegség, gyomorfekély. Izom- és csonteredetű problémák: Izomhúzódás, gerincsérv. Mik a mellkasi fájdalom figyelmeztető jelei? Légzési nehezítettség: Ha hirtelen fellépő légszomjat érez. Ha ájulás, eszméletvesztés jelentkezik előtte, utána. Szorító, nyomó érzés: Különösen, ha a fájdalom a bal karba, állkapocsba vagy hátba sugárzik. Gyengeség és verejtékezés: Különösen, ha szédüléssel vagy eszméletvesztéssel párosul. Hirtelen, éles, megsemmisítő fájdalom. Mi a teendő mellkasi fájdalom esetén? Ha a mellkasi fájdalom 10-15 percnél is tovább tart, vagy a fenti figyelmeztető tünetekkel társul, akkor hívja a mentőket! Hívja a 112-es segélyhívó számot és kövesse az ott kapott tanácsokat ás utasításokat, ha szívinfarktusra utaló tüneteket tapasztal. Helyezze magát nyugalomba! Hagyja abba munkát, amit csinált, üljön vagy feküdjön le, és hívjon segítséget!  
 2025.03.11. 10:45

Vissza a főoldalra