Közel 30 év után új vezető a Szemészeti Osztály élén
Sokan szerették és tisztelték Dr. Tóth Jenőt, aki 26 év után távozott a Szent György Kórház Szemészeti Osztályának éléről. Méltó utódja vezeti immár az osztályt, Dr. Entz Bertalan személyében.
Elődei közül többen is a gyógyítást választották hivatásul, Dr. Entz Bertalan immár a hetedik generációs orvos a családban, igaz, szemészként az első. Hatodévesen döntötte el, hogy a szemészet mellett teszi le voksát.
Budapesten érettségizett a Piarista Gimnáziumban, felsőfokú tanulmányait két nagynevű intézményben, részben párhuzamosan végezte: a Semmelweis Egyetemre járt, amikor ötödévesként lehetősége nyílt egy németországi ösztöndíjjal a Bonni Egyetemen tanulni.
„Egy év után kezdtem dolgozni Németországban ápolóként az egyetem mellett az Aneszteziológiai és Intenzív Osztályon, de dolgoztam a Sebészeten, a Belgyógyászaton is. Szigorló orvosként választható gyakorlati tárgyként a szemészetet választottam. Így 3 hónapig dolgoztam a bonni egyetem szemészeti klinikáján, ahol a szemészetet és a szemorvosok munkáját megismertem, majd 1 évvel később a szemészet mellett tettem le a voksomat. A szemészet technikailag igényes, fejlődő szakma, modern anyagokkal dolgozhatunk, rutinszerűen operációs mikroszkópot használunk. Akkor csodálkoztam rá, hogy milyen sok szembeteg van. Említhetném például a szürkehályogot, ami a vakság leggyakoribb oka a fejletlenebb országokban, de idős korban szinte mindenkinek kialakul, így a teljes medicinában a leggyakrabban végzett műtéti beavatkozás. De említhetném az üvegtesti műtéteket, mellyel az ideghártya leválást gyógyítjuk, vagy épp a diabétesz szemészeti szövődményeit, hiszen a szemben lévő ereket is érinti a betegség.”
– A németországi diplomaszerzés, illetve államvizsgák után miért döntött úgy, hogy hazajön Magyarországra?
„Tudatosan döntöttem így. Akkoriban vezették be a központi gyakornoki képzést. A Salacz professzor úr által vezetett Mária utcai Szemészeti Klinikára kerültem, Dr. Radó Gábor adjunktus úr mellé – idővel lehetőséget kaptam kisebb szemészeti beavatkozásokon túl szürkehályog műtétek elvégezésre, szerettem volna mihamarabb a teljes szakmai spektrummal foglalkozni. 2003-ban egy évet kutatással töltöttem Heidelbergben, majd idehaza sikeresen leszakvizsgáztam. Vecsésen és Kispesten is rendeltem hetente egyszer. Azonban szerettem volna többet operálni, ezért örültem egy újabb lehetőségnek – a Heidelbergi Egyetem Oktató Kórházába kerestek operálni tudó szemorvost, 2007-ben így kerültem ki a Fekete-erdő északi kapujába, az Enz folyó melletti városba, Pforzheimba. Ez azért is különleges és érdekes összecsengés, mert a családunk története visszavezethető arra a környékre, illetve a folyó neve szinte megegyezik családnevünkkel, ráadásul a folyó nevét középkori térképek alapján korábban pontosan úgy írták, mint családnevünket, tehát TZ-vel. Egy év után lettem osztályvezető-helyettes, évi 1000 műtétet végezhettem nagyságrendileg és megtanulhattam az üvegtesti műtéteket, vagyis a vitektómiákat is. 2013-ban tértem végül is haza Magyarországra, előbb Kaposváron dolgoztam osztályvezetőként, ahol bevezettem az üvegtesti műtéteket. Majd a veszprémi kórházban lettem osztályvezető főorvos 2015-ben. 8 év után azonban érkezett a felkérés, miszerint szeretnék, ha Dr. Tóth Jenő főorvos úr után én vezetném a fehérvári Szemészeti Osztályt – mivel a feleségem 25 éve dolgozik ebben az intézményben, a vármegyeszékhely pedig az otthonunk, éltem a kínálkozó lehetőséggel.”
– Milyen elvárásokkal tekint a feladatra?
„Szeretném tanítani az ifjúságot, hogy minél magasabban képzett szakemberek végezhessék a betegellátást a Szent György Kórházban. Nagyon jó az „alapanyag”, jó a szakembergárda, jó a csapat. Fejlesztéseket szeretnék eszközölni, elsősorban a szakrendelésen, de a műtőben is. Alapvetően az a cél, hogy minél szélesebb körben minél modernebb technikával tudjuk a beteggyógyítást végezni. Ennek a másik hozadéka az lehet, hogy a fiatalok perspektívát látnak majd bennünk, a város elhelyezkedése, a földrajzi adottságok is nekünk kedveznek. Utánpótlás nélkül ugyanis hosszútávon semmi sem lehet sikeres.”
– Mindenkinek kell a visszaigazolás és a sikertörténetek a beteggyógyításban, a szemészeti területen, hogy megy ez?
„Sok feladatunk van és sok a sikertörténet is. A mindennapi munkánk során sokkal gyakrabban találkozunk sikeres gyógyulásokkal, mint kudarcokkal, ami természetesen motiválja az embert. A legnagyobb öröm, amikor tényleg egy olyan beteg megy haza másnap jó látással, akit még a beavatkozás előtt úgy kellett bevezetni, botorkált, nem látott.”
– Szabadidejében hódol valamilyen sportnak? Hogyan töltekezik?
„A rendszeres mozgás nagyon hiányzik, szeretnék többször eljutni az uszodába, jó időben gyakran kerékpározom családommal és barátaimmal, de a téli sportok is közel állnak a szívemhez. Ugyanakkor nagy kedvencem a Tarokk nevű kártyajáték, amit kevesen ismernek, ám én nagy szeretettel űzöm. Ez a bridzshez hasonló bonyolultságú kártyajáték, amit négyen lehet játszani – régi barátokkal, volt osztálytársakkal és korábbi munkatársakkal hódolunk ennek a szenvedélynek.”
2024.01.31. 10:40