Új vezető az Onkológiai Osztály élén – Dr. Lakatos Gábor a Szent György Kórház új osztályvezető főorvosa
Június 1-jétől új osztályvezető főorvos irányítja a Fejér Vármegyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház Onkológiai Osztályát. Dr. Lakatos Gábor hosszú évek tapasztalatával érkezik a posztra, és elhivatottan dolgozik azon, hogy a betegek a legkorszerűbb ellátásban részesüljenek.
Dr. Lakatos Gábor eredetileg belgyógyászként kezdte pályafutását, és a gasztroenterológia felé orientálódott. Azonban a belgyógyászati szakvizsga előtt egy váratlan lehetőség változtatta meg a karrierjét: Bodoky György professzor megkeresése révén az onkológia felé fordult. „A családomban többen is gasztroenterológusok, így amikor elérkeztem a szakvizsga küszöbére, elkezdtem azon gondolkodni, hogy talán más irányt kellene választanom. Ekkor jött egy váratlan ajánlat a Szent László Kórházból, és nagyon megfogott az onkológia világa. Az egyik fő motivációm az volt, hogy ne gasztroenterológus legyek, a másik pedig az, hogy valami olyannal foglalkozzak, ami egy gyorsan, dinamikusan változó szakma” – mesélte Dr. Lakatos Gábor.
„Mi önmagunkban nem sokat érünk” – a társszakmák szerepe az onkológiában
Az onkológiai ellátás nem működhet hatékonyan a társszakmák szoros együttműködése nélkül. A diagnózis felállításában kulcsszerepet játszanak a patológusok és a képalkotó diagnosztikai szakemberek, míg a kezelések során a sebészet, nőgyógyászat, belgyógyászat, fül-orr-gégészet és urológia szakemberei is elengedhetetlenek. „Mindaz, amit mi csinálunk, azon alapul, hogy a társszakmák mennyire működnek velünk együtt. A daganatos betegségek diagnózisának alapfeltétele a szövettani vizsgálat, amely nélkül ma már onkológia nem képzelhető el. A legtöbb kezelésünk molekuláris markereken, genetikai vizsgálatokon alapul, amelyek szintén a patológusokhoz kötődnek. A képalkotó diagnosztika pedig elengedhetetlen ahhoz, hogy lássuk, milyen hatást érünk el a kezeléssel” – emeli ki az osztályvezető, akinek célja, hogy még szorosabbá tegye az együttműködést a társszakmákkal. „Az Onkoteam ülések és az Onkológiai bizottsági megbeszélések fontos fórumok, ahol fizikailag is találkozunk a társszakmák képviselőivel. Szeretném ezeket még szervezettebbé és hatékonyabbá tenni, hogy minden érintett szakember egy nyelvet beszéljen. Például az immunterápiás kezelések egyre gyakoribbak, és bár kevesebb mellékhatással járnak, speciális felkészültséget igényelnek. Fontos, hogy legyen egy jól működő csapat, amelyhez fordulhatunk, ha ilyen mellékhatások jelentkeznek”– hangsúlyozta az osztályvezető főorvos.
A palliatív ellátás fontossága
Dr. Lakatos Gábor palliatív licensszel is rendelkezik, és kiemelten fontosnak tartja a gyógyíthatatlan betegek támogatását.
„Sokan azt gondolják, hogy a palliatív ellátás csak akkor kap szerepet, amikor már a beteg aktív onkológiai kezelésre nem alkalmas állapotban van. Pedig a szupportív ellátás akkor igazán hatékony, ha már egy előrehaladott stádiumú beteg kezelésénél minél hamarabb beépítjük. A fájdalomcsillapítás, a tápláltsági állapot javítása és a pszichológiai támogatás mind hozzájárulnak a betegek életminőségének javításához. A nemzetközi vizsgálatok döntő többsége azt mutatja, hogy minél korábban elkezdik az ilyen típusú kezelést a betegeknél, annál kedvezőbb a betegség lefolyása. Ez a túlélési esélyek javulásában is egyértelműen megmutatkozik.”
A lelki támogatás alapvető szempont
Az onkológiai betegek számára nemcsak a fizikai, hanem a lelki támogatás is kulcsfontosságú. A Szent György Kórház Onkológiai Osztályán pszichológus is segíti a pácienseket állapotuk elfogadásában és feldolgozásában. „Az osztályunkon folyamatosan rendelkezésünkre álló pszichológus kolléga hihetetlenül nagy segítség. A betegeknek hatalmas támogatást jelent abban, hogy hogyan dolgozzák fel ezt a nehéz élethelyzetet” – emelte ki a főorvos.
„A természetben tudok igazán feltöltődni”
A szakmai kihívások mellett az Onkológiai Osztály új vezetője számára a család és a mozgás jelenti a feltöltődést. „Két fiam van, 10 és 12 évesek, Balatonalmádiban élünk, és sok időt töltünk sportolással, túrázással. Számomra a természetben való mozgás a legjobb kikapcsolódás, legyen az biciklizés vagy futás. Napi szinten igyekszem beiktatni valamiféle mozgást, legalább fél órát egy nap” – mesélte.
2025.06.20. 11:00