Limfóma – a nyirokrendszer betegsége
Szeptember 15. a Limfóma világnapja. Sokarcú betegség – a nyirokrendszer sejtjeit, a fehérvérsejteket, más néven limfocitákat érintő betegség. Hogy mit is jelent ez pontosan? Dr. Bátai Árpád, a Szent György Kórház Hematológiai osztályának osztályvezető főorvosa válaszol!
– „A limfóma egy tágabb megnevezése azon daganat típusoknak, amelyek a nyirokrendszer sejtjeiből kezdődnek. A betegségben a nyirokrendszer fehérvérsejtjei (limfociták) daganatos sejtekként kezdenek el viselkedni, kontroll nélkül növekednek, osztódnak a nyirokrendszerben, nyirokcsomókban. Egyéb esetekben leginkább a lépben, a májban, a csontvelőben, a gyomorban fordulhat elő a lymphoma megjelenése. A két fő típus a Hodgkin-limfóma és a non-Hodgkin-limfóma (NHL). A lymfómák prognózisa, gyógyulási esélye az adott típustól függ. Átlagosan a kezelésben részesülő non-Hodgkin limfómás betegek több mint 72%-a él több mint 5 évet a diagnózistól számítva, Hodgkin limfóma esetén ez az arány 87%-os.”
– Mennyire gyakori betegség?
– „Előfordulása az utóbbi négy évtizedben 3-4%-os növekedést mutatott, de az új betegek száma a fejlett országokban az elmúlt években stabilizálódni látszik, ahol jelenleg sokkal gyakoribb a betegség, mint a fejlődő országokban. (*forrás: neak.gov.hu) A non-Hodgkin-limfóma bármely életkorban kialakulhat, a férfiak és nők körülbelül 2,1 százalékánál diagnosztizálják a betegséget. A Szent György Kórházban az elmúlt hat hónapban 18 beteget kezeltek szakembereink Hodgkin limfóma, 116 beteget pedig non-Hodgkin limfóma miatt.
2023.09.15. 07:00