Magyar Ápolók Napja

2023-02-16 17:00:00

Magyar Ápolók Napja, Szent György Kórház, Dr. Csermavölgyi István főigazgató

Kossuth Zsuzsanna főápolónő (1817-1854) az 1848‒49-es forradalom és szabadságharc idején a harctéri sebesültek ápolására újonnan létrehozott Országos Főápolónői Hivatal vezetőjeként fejlesztette annak a hivatásnak az alapjait, amit ma ápolásként ismerünk. 1849 áprilisában a tábori kórházak főápolónője szervező munkájának eredményeként három hónap alatt hetvenkét tábori kórházat létesített és biztosította, hogy önkéntes adományokból önként jelentkezők végezzék a sebesültek és betegek ápolását, ellátását. Kossuth Lajos húga a magyar egészségügyi ellátásban és a sebesültek ápolásában olyan maradandó cselekedetet valósított meg, amellyel jóval megelőzte saját korát.

A főápolónő emlékének tiszteletére február 19-hez közeledvén azokat ünnepeljük, akik a betegápolást választották hivatásként. A Magyar Ápolók Napja alkalmából rendezett ünnepséget Budapesten a Magyar Ápolási Egyesület. A rendezvényen elismeréseket is átadtak. Mások mellett a Fejér Vármegyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház szakdolgozója, Bozsa Anikó szülésznő részesült Díszoklevélben. A Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara Fejér Vármegyei Területi Szervezet elnöke, Bokorné Sike Erika pedig Kossuth Zsuzsanna-díjat vehetett át!

Szívből gratulálunk minden kitüntetettnek!