II. BELGYÓGYÁSZAT OSZTÁLY

Ellátandó lakosságszám: 300000 fő

Az osztály felépítése

1. Akut koronária egység

A koronária-őrző 6 non-invazív és invazív, monitorozásra alkalmas ággyal rendelkezik, amelyek a nővérpulton lévő központi monitorral vannak összekötve. Itt kezeljük az akut koronária-szindrómában, a potenciális életveszélyes ritmuszavarban vagy akut szívelégtelenségben szenvedő betegeket. Ide kerülnek még a súlyos (masszív) tüdőembóliát kapott betegek, illetve esetenként egyéb súlyos állapotú instabil betegek is, pl. anyagcsere-katasztrófák. A betegek szakszerű észleléséről intenzív végzettségű ill. ilyen gyakorlattal rendelkező szakápolók gondoskodnak, a kivizsgálás és kezelés kardiológus szakorvosok irányításával történik.

A fennmaradó 20 aktív ágy nagy része kétágyas, egy négyágyas, egy háromágyas és néhány egyágyas szobára oszlik meg. Ide kerülnek a koronária-őrzőből a betegek állapotuk stabilizálódása után, valamint a fokozott megfigyelést, de nem intenzív ellátást igénylő betegek is. A kórtermek nagy részéhez közvetlenül WC és zuhanyzóhelyiség tartozik. A szobák többségében TV és telefon is van.

A beteglátogatási idő megegyezik a kórházi általános beteglátogatási renddel, de a betegek ezen időn túl is fogadhatnak hozzátartozókat, amikor a betegellátást vagy betegtársaikat nem zavarják.

Az egység helye: Hotel épület IX. emelet

2. Aritmia és szívelégtelenség egység

Ágyszám: 36 (6 standard felszerelésű őrző ágy)

Az egység feladatai maguktól értetődően a ritmuszavarral vagy súlyos keringési elégtelenséggel felvett betegek ellátása, de ide tartozik az instabil koronária betegek és az anyagcsere krízisek (pl. diabetesz vagy pajzsmirigy-betegségek kapcsán) egy része is. Itt is kardiológus, illetve belgyógyász szakorvosok irányításával megfelelően képzett szakszemélyzet végzi a betegek ellátását.

Az egység helye: C épület III. emelet

3. Hypertónia egység

Osztályos kivizsgálás és terápia beállítás céljából az alábbi betegcsoportok kerülnek felvételre:

• Újonnan felfedezett hypertonia betegség hátterében álló organikus ok kizárása (a betegség primer ill. secunder jellegének elbírálása)
  •

• Ezen - vizeletgyűjtéssel ill. vérből történő hormon-meghatározással járó- vizsgálatok kontrollált körülményeket igényelnek, ezért szükséges a hospitalizálás.
  •

• Cél: secunder jelleg esetén a primer ok lehetőség szerinti kezelése és az invazív megoldást igénylő esetek célintézetbe irányítása.

Szervült hypertonia esetén elsősorban célszerv-károsodással - főleg kardiális szövődménnyel - járó esetek terápia-beállítása, mely részben a vérnyomás optimalizálását célozza, részben - hosszabb távon - a szövődmények lehetőség szerinti visszafejlesztését, ill. a továbbiak kialakulásának megelőzését szolgálja.

• Nehezen kezelhető alapellátásban "rezisztensnek tartott" hypertonia betegség hátterében álló ok tisztázása /Hospitalizáció során kiderülhet rezisztencia oka kompliance hiányban keresendő/.
  •

• Olyan vérnyomáskiugrások kezelése, melyek aktuálisan valamelyik szervet közvetlenül veszélyeztetik /elsősorban a profilunk szerint bal szívfél-elégtelenség különböző súlyossági fokozatai jönnek szóba /.

Fekvőbeteg-ellátás mellett hypertonia szakrendelés is működik, melynek keretében szintén részletes kivizsgálás és gondozás történik.

Az egység helye: C épület IV. emelet

4. Endokrin – anyagcsere egység

Az egységen az endokrin betegségek teljes spektrumának kivizsgálására mód van, a szükséges diagnosztikai eljárásokra kórházunkban lehetőség van, és a hypophysis műtétek kivételével a műtéti háttér is rendelkezésre áll.

Járó-beteg rendelést két endokrinológus szakorvos naponta tart. A járó-beteg ellátáshoz előjegyzés szükséges. Az ambulánsan végezhető terheléses vizsgálatokat az erre kiképzett nővér az osztályon végzi.

Az egység helye: C épület IV. emelet

A Diabetológiai szakrendelés a Magyar Diabetes Társaság akkreditált centrumaként működik. A betegek ellátása heti 30 óra rendelési időben, előjegyzés alapján történik, a fennmaradó időben 2 asszisztensnő végez tanácsadást. A rendszeres gondozás alatt álló betegek az 1-es típusú és 2-es típusú inzulinnal kezelt, valamint a gestatios diabeteses betegek. A teljes körű kezeléshez a feltételek adottak. Mindkét szakrendelés regionális feladatokat is ellát.

Járó-beteg szakrendelések összesített esetszáma: 10. 000 fő/év

Az osztály diagnosztikai háttere az endokrinológia és a kardiológia vonatkozásában kiváló. Egyedülálló echocardiographias kapacitás, minden reális igényt kielégítő terheléses EKG-, Holter-, illetve egyéb ambuláns monitorozási lehetőségek állnak rendelkezésre. Ehhez megfelelő szakembergárdánk is van. Széleskörű kapcsolatrendszerünknek köszönhetően betegeinket állapotuktól függően mindig el tudjuk juttatni a megfelelő regionális centrumokba.

ORVOSOK, BEOSZTÁSUK:

Dr. Noori Ebrahim osztályvezető főorvos