SZENT GYÖRGY EGÉSZSÉGTÉKA – az ÚJRAÉLESZTÉS
2025-04-15 10:00:00

Az újraélesztési alapismeret vagy BLS – Basic Life Support olyan ismeret, amely életeket menthet. Hirtelen szívmegállás bárhol és bármikor bekövetkezhet. Ha tanúi vagyunk ilyen eseménynek, akkor ne várjunk másra, hanem kezdjük azonnal az újraélesztést! Már néhány perc oxigénhiány súlyos agykárosodáshoz vezethet, így minden másodperc számít.
Mikor kell újraélesztést kezdeni?
Újraélesztésre akkor van szükség, ha az illető nem lélegzik normálisan, nem reagál, és nincs látható életjel (például mozgás, köhögés, normális légzés). Ezek a tünetek leggyakrabban szívmegállásra utalnak. Az ilyen állapot felismerése kritikus, és nem szabad várni a "biztos jelekre" – ha kétségeink vannak, inkább kezdjük el az újraélesztést – sokkal kisebb bajt okozunk a megkezdett újraélesztéssel, mintha nem kezdjük meg.
Hogyan vizsgáljuk meg az életjelek meglétét?
- Biztosítsuk a saját biztonságunkat! Nézzünk körül, nem fenyeget-e minket veszély (pl. forgalom, elektromosság).
- Szólítsuk meg az illetőt! Rázzuk meg a vállát, kérdezzük meg: "Jól van? Hall engem?"
- Ha nem reagál, ellenőrizzük a légzést:
- Hajtsuk hátra enyhén a fejét, hogy megnyissuk a légutakat.
- Hajoljunk közel az arcához: hallgatjuk a légzést, nézzük a mellkas mozgását, érezzük a levegőt az arcunkon. - Ezt legfeljebb 10 másodpercig végezzük.
Ha a légzés hiányzik vagy rendellenes (pl. csak hörög), az nem számít normális légzésnek – kezdjük el az újraélesztést!
Az ABC hozzáállás
Az újraélesztés során az ABC-sorrend segít az átlátható lépések követésében:
- A – Airway (légút biztosítása): Győződjünk meg róla, hogy a szájban nincs idegen test, majd enyhén hajtsuk hátra a fejet és emeljük meg az állat.
- B – Breathing (légzés vizsgálata): Nézzük, hallgassuk és érezzük, lélegzik-e az illető. Ha nem, folytassuk a következő lépéssel.
- C – Circulation (keringés támogatása): Ha nincs életjel, azonnal kezdjük el a mellkasi kompressziókat
Mikor kell segítséget hívni?
Amint felismertük, hogy az illető nem reagál és nem lélegzik normálisan, azonnal! Akkor is telefonáljunk, ha nem vagyunk biztosak a keringésmegállásban – segítséget fogunk kapni!
- Hívjuk a segélyhívót (112) – ha van más a közelben, kérjük meg, hogy ő telefonáljon.
- Ha egyedül vagyunk, először hívjuk a segélyhívót, majd kezdjük el az újraélesztést.
A diszpécser a telefonon keresztül is tud segíteni az újraélesztés lépéseiben.
Az újraélesztés lépései – a mellkasi kompressziók szerepe
Az újraélesztés során a legfontosabb a mellkasi nyomások végzése. A cél a vérkeringés fenntartása – ehhez a szívet (mellkast) kell összenyomni.
Mellkasi kompressziók végzése:
- Fektessük az illetőt kemény felületre.
- Helyezzük a kezünket a mellkas közepére, a szegycsont alsó harmadára.
- Tegyük az egyik tenyerünket a másikra, ujjakat fonjuk össze, hogy ne csússzon a kezünk és tartsuk nyújtva a karjainkat – testből fogunk nyomni merev könyökkel.
- Nyomjuk le a mellkast kb. 5-6 cm mélyre, egyenletes ritmusban, percenként kb. 100-120 nyomással. (Nem szabad abbahagyni, ha törik néhány borda! A hálálnál minden jobb. Ellenőrizzük, hogy valóban 5-6 cm-t nyomunk!!)
- Minden nyomás után engedjük teljesen visszaemelkedni a mellkast.
- Ne szakítsuk meg a nyomásokat, hacsak nem muszáj! Nyomni! Nyomni! Nyomni!
Lélegeztetés – csak ha gyakorlottak vagyunk és nem mehet a nyomás rovására!
Meddig kell folytatni a mellkasnyomásokat?
- Amíg meg nem érkezik a mentő.
- Amíg valaki át nem veszi tőlünk.
- Amíg az illető nem mutat életjeleket (pl. lélegezni kezd). Figyelem! A kompressziók abbahagyása után ismételten leállhat a keringés, ekkor újra kell kezdeni az újraélesztést.
- Amíg bírjuk fizikailag – a folyamatos nyomás megerőltető, ezért érdemes váltani, ha van más is a közelben, hogy mindig hatékony legyen a nyomás
Összegzés
Az újraélesztés ismerete nemcsak egészségügyi dolgozóknak szól. Bárki képes lehet életet menteni, ha felismeri a bajt, segítséget hív, és megkezdi a mellkasi kompressziókat. Ne féljünk cselekedni – a tét az emberi élet, és a legrosszabb, amit tehetünk, hogy nem teszünk semmit. A határozott, folyamatos mellkasi nyomások a legfontosabbak: ezek biztosítják az agy oxigénellátását, amíg a szakértő segítség megérkezik. Az újraélesztést lehet és kell is gyakorolni. Ha még nem volt ilyen gyakorláson, célszerű elmennie; ha volt már, akkor célszerű rendszeresen gyakorolni.