25 éve a nők szolgálatában

2017-10-05 00:00:00

25 éve a nők szolgálatában, Szent György Kórház, Dr. Csermavölgyi István főigazgató

Az elmúlt 25 évben a Magyar Pszichoszomatikus Szülészeti és Nőgyógyászati Társaság tagjai sokat tettek azért, hogy hazánkban megvalósulhasson a természetes szülészeti gyakorlat, a családközpontú szülészet, és a nőgyógyászat terén a pszichoszomatika érvényesülése.  

 

 

Nekik köszönhető, hogy hazánkban, az elmúlt 25 évben forradalmi változás ment végbe a szülészet-nőgyógyászat területén. „Az addigi dehumanizált szülészeti ellátás, ahol az édesanyák közös szülőszobákban hozták világra gyermeküket, teljesen megváltozott és helyette egy természetes szülészeti szemlélet gyakorlati megvalósulása jött létre” – mondja Dr. Hagymásy László, a Szent György Kórház Szülészet- Nőgyógyászati Osztályának vezetője, a szervezőbizottság elnöke, a társaság főtitkára. 

 

A társaság szervezte meg az első szülésre felkészítő tanfolyamokat, ők vetették fel az együttszülés lehetőségét, az alternatív szülési módok is az ő nevükhöz fűződik. Tehát mindaz, ami ma természetesnek hat a szülészeti ellátásban, a családközpontú szülészet, az ennek a társaságnak a szervezésével, koordinálásával indult útjára és alakult ki Magyarországon. A nőgyógyászatban is jelentős szerepük van, ezt a nevükben is hordozzák: fontos a pszichoszomatikus hozzáállás. Vallják, a lelkeket is gyógyítani kell, hiszen a nőgyógyászati ellátásban sok olyan betegség van, mint például a meddőség, az inkontinencia, a daganatos betegségek, amelyek során a pácienseket lelkileg is gondozzák. 

 

„Fehérváron, a Szent György Kórház Szülészet- Nőgyógyászati Osztályán is a fent említett alapelvek mentén dolgoznak a szakembereink” – mondja Dr. Csernavölgyi István, a kórház főigazgatója. Az elmúlt 16 évben, hosszas, közös előkészítő munka eredményeként családközpontú szülészetté váltak, aminek köszönhetően a WHO Bababarát címmel tüntette ki az intézményt. 

 

Hogy mit is jelent ez pontosan?

Szakembereink vallják, hogy a nőket fel kell készíteni a terhességre, a szülésre, a gyermekágyas időszakban pedig a szoptatásra. Fontosnak tartják, hogy a szülészeti ellátás családbarát legyen. Hogy a szülőszobák egyágyasak legyenek és barátságosak, az édesapák pedig párjuk mellett lehessenek.  A kismamáknak lehetősége van alternatív szülészeti ellátásra is. A megszületést követően biztosítják a korai anyagi-gyerek kapcsolat kialakítását. Az úgynevezett „aranyórára” is nagy hangsúlyt fektetnek, amikor a megszületés pillanatától egy órán keresztül az anyuka és a baba együtt lehet a családjával, így pedig egy olyan szenzitív kapcsolat alakulhat ki, melyhatással lesz későbbi közös életükre. 

Az Újszülött osztályon 24 órán át együtt lehet a baba és anyukája az úgynevezett rooming-in ellátásnak köszönhetően, ahol igény szerinti a szoptatás, az újszülöttet önállóan gondozhatja édesanyja – ebben a szakszemélyzet maximálisan partnerük, mind a csecsemő –és újszülött nővérek, mind pedig a szülésznők is támogatják, segítik őket ebben. 

 

Évente több ezer műtét

2016-ban 2756 szülést vezettek le az osztályon. Ahhoz, hogy ez működjön, és elnyerhesse az intézmény a Családbarát és Bababarát címeket, elengedhetetlen volt a szakmai gárda. Az osztályon 24 orvos dolgozik és közel 80 szakdolgozó, szülésznő biztosítja a magas szintű szakmai munkát. A neves orvosok mellett fiatal szakorvos jelöltek választják az osztályt hivatásuk helyszínéül. 

A visszajelzések alapján a kismamák is elégedettek, hetente érkeznek köszönő üzenetek, amiért ilyen körülmények között adhattak életet gyermeküknek. 

A szülések mellett évente 4000 más, nőgyógyászati műtétet végeznek az orvosok amellett, hogy ambuláns forgalmat is bonyolítanak a szakrendelésekben. Olyan speciális területeket is ellátnak, mint a meddőségi ambulancia, inkontinencia műtétek, valamint a nőgyógyászati onkológiai műtéteket is széles spektrumban végezik itt a szakemberek. Egynapos sebészetre is lehetőség van az osztályon, melyek száma egyre inkább nő. 

 

(fmkorhaz.hu)

 

Székesfehérvárra érkezett a Mobil kormányablak

Az Állami Egészségügyi Ellátó Központ által működtetett Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT) szolgáltatásait 2017. november 1-től vezetik be a kórházakban, a járóbeteg-és a háziorvosi ellátást nyújtóknál, valamint a gyógyszertárakban. 

 

Az érintett intézmények dolgozóinak ahhoz, hogy elérjék az EESZT szolgáltatásait, szükségük lesz e-személyi igazolványra és kártyaolvasóra. Az érintettek nagy számára tekintettel a járási hivatalok minden segítséget megadnak annak érdekében, hogy az egészségügyi dolgozók az e-személyi igazolványt igényelhessék. Ezért október 10-én a Szent György Egyetemi Oktató Kórháznál volt a következő állomása a kormányhivatal Mobil kormányablak nevet viselő mozgó ügyfélszolgálatnak. Az, hogy helybe jött a kormányablak, a dolgozók feszített munkarendje mellett nagy segítség – emelte ki Dr. Csernavölgyi István. Fejér megyében egyébként a kórházi dolgozók közül 900 fő jogosult EESZT-belépésre. Az egészségügyi ágazatban induló EESZT informatikai rendszer a gördülékenyebb betegellátást fogja szolgálni. A lényege, hogy az egészségügyi dolgozók elektronikus úton tudják majd figyelemmel kísérni a betegutat. Az úgynevezett e-személyi igazolványt ezért kapják meg elsőként maguk az egészségügyi dolgozók még a november elsejei határidő előtt. Az e-recept bekerül a rendszerbe, így papír nélkül is kiválthatja gyógyszereit a beteg, sőt orvosa látja, kiváltotta-e, így nő a betegbiztonság. Emellett az e-beutaló is az ellátási rendszer áttekinthetőségét segíti, általa egyszerűbb lesz az időpont regisztrálás. A betegek e-profilja olyan paramétereket tartalmaz majd, amik nem vagy ritkán változnak (pl vércsoport, vele született betegség), ez a beteg életek megmentését szolgálja. A betegek dokumentációja november 1-től kerül bele a rendszerbe, mindenki digitális önrendelkezéssel, nyilatkozat tétellel szabályozhatja, milyen adatához mely egészségügyi dolgozó férhet hozzá. A regisztráció a rendszerbe természetesen nem kötelező, a papír alapú recept felírás továbbra is elérhető marad – tette hozzá végül dr. Csernavölgyi István.

 

(forrás: kormanyhivatal.hu)

 

Oszd meg a Facebookon!