Szent György Egészségtéka

Indul a Szent György Egészségtéka – Hasznos tippek és információk közérthetően! 

Örömmel értesítjük a lakosságot, hogy napokon belül útjára indul a Szent György Egészségtéka, a Szent György Kórház külön rovata, ahol szakértőink és kollégáink rendszeresen osztanak meg hasznos, közérthető információkat az egészségmegőrzés és a betegségek megelőzése témájában.

Miért érdemes figyelemmel követni?

Az Egészségtéka célja, hogy egyszerűen, érthetően magyarázzuk el azokat a fontos egészségügyi fogalmakat és tevékenységeket, amelyek mindannyiunk életében jelen vannak. Példának okáért, hogy tudják-e, mit kell tenni mellkasi fájdalom esetén? Miért fontos a vércukorszint vagy vérnyomás ellenőrzése? Mit érdemes tudni a máj működéséről vagy a dohányzás ártalmairól?

Az alábbi témákkal foglalkozunk majd elsőként:

  • A stroke tünetei és a teendők
  • Mi a szerepe a hemoglobinnak és miért fontos az egészségünk szempontjából? 
  • Miért rossz a dohányzás, és hogyan csökkenthetjük a kockázatokat? 

Kövessenek minket hétről-hétre és hívják fel ismerőseik figyelmét is az Egészségtékára! Az egészség a legnagyobb kincs, mi pedig segítünk, hogy jobban megértsék, hogyan gondoskodhatnak róla.


 

 

SZENT GYÖRGY EGÉSZSÉGTÉKA - A VÉRCUKOR

Mi az a vércukor, és miért fontos figyelni rá?

A vércukor, vagyis a vérben található glükóz szintje, alapvetően fontos szerepet játszik a szervezet energiaellátásában. A glükóz a sejtek "tüzelőanyaga", amelyből energiát nyernek a működéshez. A vércukorszint optimális szinten tartása fontos, mert a túl magas vagy alacsony vércukorszint egyaránt komoly betegséget okoz – hívja fel a figyelmet Dr. Lőrincz Márton Ákos belgyógyász, kardiológus, orvosigazgató.

A teljes cikkért kattintson ide.

 

 


 

SZENT GYÖRGY EGÉSZSÉGTÉKA – a MELLKASI FÁJDALOM

A mellkasi fájdalom – „Tudtam én, csak nem sejtettem!”

Mielőtt, csakúgy elolvasná ezt bejegyzést fontos tudnia, hogy Önnek is lehet fájdalommal jelentkező mellkasi katasztrófája! Sokan tudják, hogy a mellkasi fájdalmat komolyan kell venni, csak épp akkor nem veszik, amikor jön! Senki nem úgy indul neki a napjának, hogy akkor ma lesz egy infarktusom, hanem egyszer csak jön a mellkasi fájdalom és akkor azt fel kell ismerni!

A mellkasi fájdalom sokféle okból jelentkezhet, a kevésbé súlyos problémáktól (pl. izomhúzódás) egészen az életveszélyes állapotokig, mint a szívinfarktus vagy a tüdőembólia. Ezért fontos, hogy figyeljünk a tünetekre, és azonnal cselekedjünk, ha komoly problémára utaló jeleket észlelünk – mondja Dr. Noori Ebrahim belgyógyász, kardiológus, osztályvezető főorvos.

A teljes cikkért kattintson ide.


 

SZENT GYÖRGY EGÉSZSÉGTÉKA - a HEMOGLOBIN

Mi az a hemoglobin, és miért olyan fontos a laborvizsgálatokban?

A hemoglobin egy fehérje, amely a vérben lévő a vörösvértestekben található – annyira fontos, hogy a vörösvérsejtek még a sejtmagjukat is kidobják, hogy hemoglobinnal töltsék fel a sejtmag helyét, ezért nem is hívjuk már sejtnek őket, hanem csak vörösvértestnek.  A hemoglobin felelős az oxigén és szén-dioxid szállításáért. Elképzelhetjük úgy is, hogy a hemoglobin olyan, mint egy teherautó, amely az oxigént a tüdőből a test minden pontjára eljuttatja, majd visszafelé a szén-dioxidot gyűjti össze, hogy azt a tüdő kilélegezze.

A teljes cikkért kattintson ide.


 

SZENT GYÖRGY EGÉSZSÉGTÉKA - a STROKE

A stroke vagy szélütés, egy életveszélyes betegség, amely akkor fordul elő, ha az agy egy területe nem kap elegendő vért. Ez az agy bizonyos területének elhalásához vezethet és ha nem kezelik gyorsan, súlyos maradandó tünetekkel gyógyulhat - mondja Dr. Kerényi Levente, a Neurológiai Osztály osztályvezető főorvosa. Ezért fontos, hogy időben felismerjük a jeleit, és azonnal hívjuk a mentőket.

A teljes cikkért kattintson ide.

 


 

SZENT GYÖRGY EGÉSZSÉGTÉKA – A KRUPPOS ROHAM

A kruppos roham (orvosi nyelven: laryngitis subglottica) egy gyakori gyermekkori légúti megbetegedés, a gége gyulladása, amely a felső légutak szűkületét és jellegzetes, ugató köhögést okoz. Általában vírusfertőzés váltja ki és különösen 6 hónapos és 3 éves kor között gyakori. A roham ijesztő lehet, szerencsére a legtöbb eset enyhe lefolyású és jól kezelhető, de van, amikor kórházi segítség kell – mondja Dr. Bauer Zita gyermektüdőgyógyász főorvos.

A teljes cikkért kattintson ide.