Szent György Egészségtéka

Indul a Szent György Egészségtéka – Hasznos tippek és információk közérthetően! 

Örömmel értesítjük a lakosságot, hogy napokon belül útjára indul a Szent György Egészségtéka, a Szent György Kórház külön rovata, ahol szakértőink és kollégáink rendszeresen osztanak meg hasznos, közérthető információkat az egészségmegőrzés és a betegségek megelőzése témájában.

Miért érdemes figyelemmel követni?

Az Egészségtéka célja, hogy egyszerűen, érthetően magyarázzuk el azokat a fontos egészségügyi fogalmakat és tevékenységeket, amelyek mindannyiunk életében jelen vannak. Példának okáért, hogy tudják-e, mit kell tenni mellkasi fájdalom esetén? Miért fontos a vércukorszint vagy vérnyomás ellenőrzése? Mit érdemes tudni a máj működéséről vagy a dohányzás ártalmairól?

Az alábbi témákkal foglalkozunk majd elsőként:

  • A stroke tünetei és a teendők
  • Mi a szerepe a hemoglobinnak és miért fontos az egészségünk szempontjából? 
  • Miért rossz a dohányzás, és hogyan csökkenthetjük a kockázatokat? 

Kövessenek minket hétről-hétre és hívják fel ismerőseik figyelmét is az Egészségtékára! Az egészség a legnagyobb kincs, mi pedig segítünk, hogy jobban megértsék, hogyan gondoskodhatnak róla.


 

 

SZENT GYÖRGY EGÉSZSÉGTÉKA – A tipikus nyári balesetek

A nyár a szabadságolások, a fesztiválok és a kirándulások időszaka – ilyenkor megnő a balesetek száma is. A Fejér Vármegyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház felkészült a megnövekedett betegforgalomra.

Mint azt Dr. Kandár Zoltán, a Baleseti Sebészet osztályvezető főorvosa mondja, különösen a fesztiválok időszakára fókuszálnak, az EFOTT, a FEZEN és az Ozora fesztivál idejére is több szakdolgozó áll műszakba, hiszen ilyenkor több a sérülés. Hozzáteszi: ráadásul a jó idő beköszöntével egyre többen indulnak kerékpárral megkerülni a Velencei-tavat és a Balatont – a napokban több sérültet láttak el ebből adódó balesetek miatt; jellemzően fej, csukló, könyök és alsó végtagi sérülések következtében.

A teljes cikkért kattintson ide.


 

SZENT GYÖRGY EGÉSZSÉGTÉKA - a diéta

Beköszöntött a nyár, sokan ilyenkor kapnak észbe a diétát illetően. A szakemberek azonban azt tanácsolják, semmiképp ne kezdjünk eszeveszett önsanyargatásba, mert többet árt, mint használ. 

Hogy miért? Részletek az alábbi videóban: https://youtube.com/shorts/3Y_DnE7mL68?si=DHSTW65OCzniQJQJ


 

SZENT GYÖRGY EGÉSZSÉGTÉKA - Nyári útipatika

Mi kerüljön a bőröndbe?

Beköszöntött a június, egyre többen kelnek útra főleg majd azt követően, hogy az iskolákban elérkezett a vakáció. Ma már sokan kötnek biztosítást annak érdekében, hogy lehetőleg semmi se árnyékolja be a hőn áhított nyaralást. Fontos azonban, hogy a gyógyszerekről, egyéb egészségügyi kiegészítőkről se feledkezzünk meg.

A teljes cikkért kattintson ide.


 

DOHÁNYZÁSMENTES VILÁGNAP

Az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének kezdeményezésére 1988. óta május 31-e a Dohányzásmentes Világnap. A statisztikák szerint több mint egymilliárd ember dohányzik rendszeresen a Földön. A magyar emberek különösen veszélyeztetettek: a dohányzási szokások terén dobogósok vagyunk az Európai Unió állampolgárai között.

A dohányfüst egészségre káros összetevői megközelítőleg 7 millió ember halálát okozzák évente a világon, köztük közel 900 ezer esetben a passzív dohányzás, azaz a mások által szívott dohánytermékek füstjének belégzése bizonyul végzetesnek.

A teljes cikkért kattintson ide.


 

SZENT GYÖRGY EGÉSZSÉGTÉKA – a FEHÉRVÉRSEJTEK

Vérünkben úszkáló parányi (8-18 mikrométer átmérőjű – vagyis a milliméternél 100-szor kisebb) fehérvérsejtek a kórokozók elleni védekezésünk legfontosabb elemei. Jelentőségüket, típusaikat és elégtelen működésük következményeit Dr. Szomor Árpád hematológus és Dr. Lőrincz Márton Ákos orvosigazgató mutatja be az alábbiakban.

A fehérvérsejtek ezredannyian vannak, mint a vér színét adó és az oxigén szállításért felelős vörösvértestek, és többféle típusuk van.

A teljes cikkért kattintson ide.


 

SZENT GYÖRGY EGÉSZSÉGTÉKA - A DEPRESSZIÓ

A depresszió népbetegség - számos oka és tünete van. Nem szabad félvállról venni; a betegség gyógyítható! Részletek az alábbi linken, a Szent György Egészségtékában: https://youtu.be/YIF6NdetKdA


 

Április 29. – középpontban az immunrendszer

Ma van az immunológia világnapja – létrejöttét 2004-ben kezdeményezte az Európai Immunológiai Társaságok Szövetsége (EFIS), ehhez kapcsolódva az Egészségügyi Világszervezet (WHO) javaslatára április 23-tól 29-ig tartják az immunológia hetét. 

Célja pedig nem más, mint, hogy felhívják a lakosság figyelmét az immunrendszer egészséges működésének, valamint az immunrendszerrel kapcsolatos betegségek megelőzésének és kezelésének fontosságára.

A teljes cikkért kattintson ide.


 

SZENT GYÖRGY EGÉSZSÉGTÉKA – az ÚJRAÉLESZTÉS

Az újraélesztési alapismeret vagy BLS – Basic Life Support olyan ismeret, amely életeket menthet. Hirtelen szívmegállás bárhol és bármikor bekövetkezhet. Ha tanúi vagyunk ilyen eseménynek, akkor ne várjunk másra, hanem kezdjük azonnal az újraélesztést! Már néhány perc oxigénhiány súlyos agykárosodáshoz vezethet, így minden másodperc számít.

Mikor kell újraélesztést kezdeni?

A teljes cikkért kattintson ide.

 


 

Az egészség világnapja

1950 óta ünnepeljük világszerte április 7-én az egészségügy világnapját annak emlékére, hogy 1948-ban, ezen a napon megalakult az Egészségügyi Világszervezet (WHO).

Célja, hogy felhívja a figyelmet az aktuális globális egészségügyi kihívásokra és segítse azokat a kezdeményezéseket, amelyek javítani kívánják az emberek életminőségét

Évente más és más témára koncentrálnak, mint például az anyai és gyermekegészség, mentális jólét, vagy a klímaváltozás hatásai az egészségre.

A teljes cikkért kattintson ide.


 

SZENT GYÖRGY EGÉSZSÉGTÉKA – a KÉZMOSÁS

A kézmosás az egyik legegyszerűbb és leghatékonyabb módja a fertőzések megelőzésének. A helyes kézmosás csökkenti a kórokozó baktériumok, gombák és vírusok terjedését, ezáltal megelőzhetjük a különböző megbetegedéseket, mint a megfázás, influenza, gyomor-bél fertőzések vagy az ételmérgezés.

Mikor kell kezet mosni?

A teljes cikkért kattintson ide.

 


 

SZENT GYÖRGY EGÉSZSÉGTÉKA – a HIPERTENZÍV (MAGASVÉRNYOMÁSOS) KRÍZIS

Mi a hipertenzív (magasvérnyomásos) krízis, és miért veszélyes?

A hipertenzív krízis komoly egészségügyi vészhelyzet, amely gyors cselekvést igényel. Ha magas vérnyomással küzd, érdemes rendszeresen konzultálni orvosával, hogy elkerülje a súlyos komplikációkat – emeli ki Dr. Volf Péter orvosigazgató helyettes, belgyógyász, kardiológus szakorvos.

Mi a teendő hipertenzív vészhelyzet esetén, vagyis ha 180/110 Hgmm feletti vérnyomást észlelünk? 

A teljes cikkért kattintson ide.

 


 

SZENT GYÖRGY EGÉSZSÉGTÉKA - A VÉRCUKOR

Mi az a vércukor, és miért fontos figyelni rá?

A vércukor, vagyis a vérben található glükóz szintje, alapvetően fontos szerepet játszik a szervezet energiaellátásában. A glükóz a sejtek "tüzelőanyaga", amelyből energiát nyernek a működéshez. A vércukorszint optimális szinten tartása fontos, mert a túl magas vagy alacsony vércukorszint egyaránt komoly betegséget okoz – hívja fel a figyelmet Dr. Lőrincz Márton Ákos belgyógyász, kardiológus, orvosigazgató.

A teljes cikkért kattintson ide.

 

 


 

SZENT GYÖRGY EGÉSZSÉGTÉKA – a MELLKASI FÁJDALOM

A mellkasi fájdalom – „Tudtam én, csak nem sejtettem!”

Mielőtt, csakúgy elolvasná ezt bejegyzést fontos tudnia, hogy Önnek is lehet fájdalommal jelentkező mellkasi katasztrófája! Sokan tudják, hogy a mellkasi fájdalmat komolyan kell venni, csak épp akkor nem veszik, amikor jön! Senki nem úgy indul neki a napjának, hogy akkor ma lesz egy infarktusom, hanem egyszer csak jön a mellkasi fájdalom és akkor azt fel kell ismerni!

A mellkasi fájdalom sokféle okból jelentkezhet, a kevésbé súlyos problémáktól (pl. izomhúzódás) egészen az életveszélyes állapotokig, mint a szívinfarktus vagy a tüdőembólia. Ezért fontos, hogy figyeljünk a tünetekre, és azonnal cselekedjünk, ha komoly problémára utaló jeleket észlelünk – mondja Dr. Noori Ebrahim belgyógyász, kardiológus, osztályvezető főorvos.

A teljes cikkért kattintson ide.


 

SZENT GYÖRGY EGÉSZSÉGTÉKA - a HEMOGLOBIN

Mi az a hemoglobin, és miért olyan fontos a laborvizsgálatokban?

A hemoglobin egy fehérje, amely a vérben lévő a vörösvértestekben található – annyira fontos, hogy a vörösvérsejtek még a sejtmagjukat is kidobják, hogy hemoglobinnal töltsék fel a sejtmag helyét, ezért nem is hívjuk már sejtnek őket, hanem csak vörösvértestnek.  A hemoglobin felelős az oxigén és szén-dioxid szállításáért. Elképzelhetjük úgy is, hogy a hemoglobin olyan, mint egy teherautó, amely az oxigént a tüdőből a test minden pontjára eljuttatja, majd visszafelé a szén-dioxidot gyűjti össze, hogy azt a tüdő kilélegezze.

A teljes cikkért kattintson ide.


 

SZENT GYÖRGY EGÉSZSÉGTÉKA - a STROKE

A stroke vagy szélütés, egy életveszélyes betegség, amely akkor fordul elő, ha az agy egy területe nem kap elegendő vért. Ez az agy bizonyos területének elhalásához vezethet és ha nem kezelik gyorsan, súlyos maradandó tünetekkel gyógyulhat - mondja Dr. Kerényi Levente, a Neurológiai Osztály osztályvezető főorvosa. Ezért fontos, hogy időben felismerjük a jeleit, és azonnal hívjuk a mentőket.

A teljes cikkért kattintson ide.

 


 

SZENT GYÖRGY EGÉSZSÉGTÉKA – A KRUPPOS ROHAM

A kruppos roham (orvosi nyelven: laryngitis subglottica) egy gyakori gyermekkori légúti megbetegedés, a gége gyulladása, amely a felső légutak szűkületét és jellegzetes, ugató köhögést okoz. Általában vírusfertőzés váltja ki és különösen 6 hónapos és 3 éves kor között gyakori. A roham ijesztő lehet, szerencsére a legtöbb eset enyhe lefolyású és jól kezelhető, de van, amikor kórházi segítség kell – mondja Dr. Bauer Zita gyermektüdőgyógyász főorvos.

A teljes cikkért kattintson ide.